Co podlega własności intelektualnej?
W dobie globalizacji i rozwoju technologicznego własność intelektualna to coraz częściej poruszane zagadnienie. Podlega jej wiele różnorodnych obszarów, które wiążą się z innowacyjnymi technologiami, ale także twórczością i doświadczeniem. Chcesz wiedzieć, co dokładnie zalicza się do własności intelektualnej? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest własność intelektualna?
Zgodnie z definicją, pod pojęciem własności intelektualnej kryją się efekty człowieka, które zostały wypracowane dzięki jego kreatywności i innowacyjnemu spojrzeniu na określony temat. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie kraju, własność intelektualna jest wszystkim tym, co zostało stworzone na podstawie procesów intelektualnych, a następnie przekształcone w postać materialną. Adwokaci z takich placówek jak Kancelaria GESSEL zauważają, że dotyczy to między innymi:
zapisów,
książek,
artykułów,
szkiców,
fotografii,
obrazów.
Uściślając, własność intelektualna jest zatem zbiorem praw, które wynikają z aktywności umysłowej człowieka. Kwestia ta znacznie szerzej obejmuje zakres literacki, ale również naukowy czy artystyczny. Zaliczyć do tego można także działania człowieka w sferze przemysłowej.
Jak chronić własność intelektualną?
Najłatwiejsza do ochrony jest własność intelektualna w branży przemysłowej. Jeżeli opracowany przez pracownika wynalazek, konkretna technologia czy wzór spełnia określone wymagania, to można starać się o nadanie patentu lub prawa ochronnego. W tej kwestii konieczne jest złożenie stosownych dokumentów w Urzędzie Patentowym RP. Jednymi z najczęściej kradzionych własności intelektualnych są natomiast te udostępniane w sieci – teksty, zdjęcia czy inne opracowania. Jeżeli ktoś korzysta z nich bez wiedzy właściciela, najlepiej zawiadomić go o zaprzestaniu łamania przepisów i wynikających z nich praw autorskich. Samodzielne wystosowanie wiadomości nie zawsze jest skuteczne. Wówczas można przygotować pismo z pomocą prawnika. Ostatecznością jest natomiast złożenie pozwu sądowego. Osoby tworzące w sieci powinny pamiętać, aby wszystkie swoje teksty podpisywać imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. W przypadku fotografii czy innych grafik istnieje także możliwość naniesienia na nich specjalnego znaku wodnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana