Co robić gdy TU odmawia wypłaty odszkodowania za wypadek komunikacyjny?
Wypadki komunikacyjne zawsze wiążą się z dużym stresem. Niestety, dodatkowego stresu uczestnikom wypadku często przysparzają firmy ubezpieczeniowe. Zdarza się bowiem, że zaniżają one kwoty odszkodowania, a nawet odmawiają jego wypłaty. Co robić, gdy TU odmawia wypłaty odszkodowania za wypadek komunikacyjny? Czy warto od razu wkraczać na drogę sądową? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma możliwość odmówienia wypłaty odszkodowania za wypadek komunikacyjny w ściśle określonych przypadkach. Należą do nich między innymi niska wartość szkody, umyślne jej spowodowanie czy ucieczka z miejsca zdarzenia. Zdarza się jednak, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania bezpodstawnie.
W takiej sytuacji pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, jest złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. W przypadku kolizji termin na jego wniesienie wynosi 3 lata, natomiast w przypadku wypadku aż 20 lat. Nie warto jednak zwlekać ze złożeniem odwołania – im szybciej je złożymy, tym szybciej otrzymamy odpowiedź od ubezpieczyciela i będziemy mogli podjąć ewentualne dalsze kroki.
Ubezpieczyciel ma na odpowiedź standardowo 30 dni. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, na odpowiedź możemy czekać nawet 60 dni. O tym fakcie powinniśmy zostać jednak poinformowani wraz ze wskazaniem przyczyny, która uniemożliwia szybsze rozpatrzenie odwołania. Już na etapie składania odwołania, warto skorzystać z pomocy prawnika. Będzie on w stanie bowiem sporządzić pismo w profesjonalny sposób, powołując się tylko na istotne kwestie, które faktycznie mogą wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela.
Z usług prawnika w zakresie pomocy w uzyskaniu odszkodowania za wypadek komunikacyjny można skorzystać w Kancelarii Radcy Prawnego De Iure. Dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie ubezpieczeń pracujący tam prawnicy będą w stanie sporządzić odpowiednie pismo, a w razie niepowodzenia, dalej pokierować naszą sprawą, aby zakończyła się ona pomyślnie.
Pomoc Rzecznika Finansowego
W przypadku, gdy odwołanie zostało rozpoznane negatywnie, przed wkroczeniem na drogę sądową, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. Do wyboru mamy dwie drogi. Pierwszą z nich jest złożenie wniosku o interwencję. Co ważne, taki wniosek można złożyć dopiero po wyczerpaniu drogi odwoławczej. Po drugie, możemy wnioskować o pomoc w polubownym rozwiązaniu sporu.
Skierowanie sprawy na drogę sądową
Jeśli odwołanie nie przyniesie zamierzonego skutku, sprawę można skierować na drogę sądową. Należy jednak pamiętać, że wybór tego rozwiązania wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. Warto mieć także na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe zawsze reprezentowane są przez profesjonalistów z branży prawnej. Z tego względu pomoc prawnika jest w tym przypadku wręcz niezbędna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana