Czy badania lekarskie pracowników zaliczają się do czasu pracy?
Czy badania lekarskie pracowników zaliczają się do czasu pracy? Przepisy prawa pracy oraz orzecznictwo sądów pracy w Polsce dokładnie regulują tę kwestię, jednak pomimo to wiele osób nadal ma wątpliwości dotyczące tego, czy badania okresowe, wstępne czy kontrolne można zaliczyć do czasu pracy. W naszym artykule postaramy się wyjaśnić te wątpliwości, analizując poszczególne rodzaje badań medycyny pracy oraz ich wpływ na rozliczenie czasu pracy.
Badania wstępne a czas pracy
Badania wstępne mają na celu ocenę zdolności do pracy przyszłego pracownika. Służą one zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, aby upewnić się, że osoba zatrudniona jest zdolna do wykonywania danej pracy bez szkody dla swojego zdrowia. Biorąc pod uwagę, że badania wstępne odbywają się na etapie rekrutacji, zanim podpisana zostanie umowa o pracę, nie są one zaliczane do czasu pracy. Pracownik może jednak poprosić o zwrot kosztów poniesionych na badanie lekarskie, jeżeli takie postanowienie wynika z umowy o pracę lub regulaminu pracy.
Jednym z chętniej wybieranych przez pracodawców miejsc, w których można wykonać wszystkie niezbędne badania medycyny pracy jest Przychodnia Lekarska MEDAN w Jarocinie.
Badania okresowe a czas pracy
Badania okresowe mają za zadanie monitorować stan zdrowia pracowników, szczególnie tych wykonujących prace o podwyższonym ryzyku zdrowotnym. Przepisy prawa pracy stanowią, że badań okresowych pracowników dokonuje się we własnym zakładzie pracy lub w innych zakładach opieki zdrowotnej. Istotne jest, że badania okresowe powinny być przeprowadzane w godzinach pracy, co oznacza, że pracownik nie musi korzystać z urlopu czy innego środka, aby się na nie udać.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w Polsce, okresowe badania medycyny pracy są czynnością wynikającą z obowiązków pracowniczych i należy je traktować jako czas pracy. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość udziału w badaniu okresowym bez konieczności korzystania z własnego czasu wolnego.
Badania kontrolne a czas pracy
Badania kontrolne są przeprowadzane w celu sprawdzenia zdolności do pracy pracownika po dłuższej nieobecności. Podobnie jak w przypadku badań okresowych, badania kontrolne są traktowane jako część obowiązków pracowniczych i zaliczane są do czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek stworzyć warunki umożliwiające pracownikowi udział w badaniach kontrolnych, nie narażając go na utratę wynagrodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana