Czym jest ustanowienie służebności?
Czasami korzystamy z jakiegoś terenu mimo tego, że nie posiadamy go na własność. Na przykład pokonując codzienną drogę z pracy lub do pracy musimy przejechać przez działkę należącą do sąsiada. Można oczywiście robić to bez żadnych prawnych ustaleń, jeżeli umówiliśmy się na coś ustnie. Czasami jednak warto się zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy z sąsiadem w najlepszej komitywie. W takiej sytuacji należy z korzystać z możliwości, jaką pozostawia ustanowienie służebności.
Służebność gruntowa
Służebność, dokładniej zwana służebnością gruntową, to prawo do korzystania z danej działki przez kogoś innego niż jej właściciel. Jeżeli stan jest obowiązujący, to wówczas osoba, która posiada określony teren, nie może wykonać w stosunku do drugiej strony umowy czynności mających na celu w jakikolwiek sposób wyprosić z działki. Tak więc w wyniku ustanowienia służebności z jednej strony pierwszy z uczestników porozumienia zyskuje szczególne uprawnienia, natomiast na drugiego uczestnika porozumienia nakładane są ograniczenia.
Więcej informacji na temat ustanowienia służebności można uzyskać u notariusza, np. w Kancelarii Notarialnej Notariusz Ewy Wesołowskiej w Toruniu.
Poszczególne rodzaje służebności
Istnieją jednak również inne rodzaje służebności niż służebność gruntowa. Mowa tu między innymi o służebności mieszkaniowej czy służebności przesyłu. Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy udostępnia się komuś wydzieloną część swojego mieszkania. Jest to inna forma użyczania lokalu niż wynajem, bowiem nie wiąże się z gratyfikacją finansową.
Z ustanawiania służebności korzystają często właściciele prywatnych firm, które zajmują się przesyłem takich mediów jak woda, gaz czy prąd. Prawo to pozwala im na przykład zainstalować sprzęt transformatorowy na prywatnej działce i bez żadnych przeszkód odwiedzać go w celu dokonywania kontroli czy napraw urządzenia. Jak widać, ustanawianie służebności jest więc całkiem przydatnym narzędziem, które w dużym stopniu ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu nie trzeba za każdym razem załatwiać pozwolenia na wstęp na działkę czy do mieszkania. Wystarczy to zrobić raz, a porządnie i na dobre.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana