Czym różni się zniesławienie od zniewagi?
Zniewaga i zniesławienie są przestępstwami ściganymi na podstawie przepisów kodeksu karnego. Choć w potocznym rozumieniu te określenia bywają używane zamiennie, to istnieją między nimi istotne różnice, zarówno co do samych czynów, jak i ich możliwych okoliczności oraz następstw. Inny może być także krąg pokrzywdzonych, których dotyczyć będzie każda z nich.
Czym jest zniesławienie?
Zniesławienie wiąże się z przypisaniem konkretnej osobie, grupie osób lub osobie prawnej takich cech albo sposobu postępowania, które mogą ją poniżyć w oczach innych albo narazić na utratę zaufania koniecznego do wykonywania działalności zawodowej. Musi się dokonać w formie ustnej lub być wyrażone na piśmie, niezbędne też by zawierało konkretne zarzuty wobec pokrzywdzonego oraz było do niego skierowane w obecności osoby trzeciej. Zniesławienie jest ścigane na podstawie przepisów prawa karnego i może zostać popełnione z winy umyślnej albo w zamiarze ewentualnym, a więc gdy sprawca godzi się z tym, że jego czyn wywoła skutek w postaci poniżenia lub utraty zaufania przez pokrzywdzonego.
Kiedy mamy do czynienia ze zniewagą?
Do znieważenia dochodzi wówczas, gdy wypowiadane lub prezentowane w innej formie stwierdzenia naruszają godność innej osoby – ośmieszają ją, poniżają albo wyrażają do niej pogardę. Zniewaga może być wygłoszona w obecności pokrzywdzonego albo pod jego nieobecność. W takim przypadku warunkiem popełnienia tego przestępstwa jest publiczny charakter całego zdarzenia. Ze zniewagą będziemy mieli do czynienia także wówczas, gdy zostanie ona dokonana niepublicznie, jednak w taki sposób, aby pokrzywdzony dowiedział się o niej. Przepisy ostrzej traktują zniewagę, której dokonano za pośrednictwem środków masowego przekazu – w tym przypadku zamiast grzywny i ograniczenia wolności możliwe jest pozbawienie wolności na rok. W ocenie czy doszło do zniewagi, istotne będzie osobiste przekonanie pokrzywdzonego, który poczuł się poniżony. Znieważenie jest ścigane z oskarżenia prywatnego, podobnie jak zniesławienie, jednak pokrzywdzonym może być wyłącznie osoba fizyczna.
Co oznacza ściganie zniesławienia i zniewagi z oskarżenia prywatnego?
Ponieważ zarówno przestępstwo znieważenia, jak i zniesławienia są ścigane z oskarżenia prywatnego, oznacza to, że do rozpoczęcia postępowania będzie konieczne wniesienie prywatnego aktu oskarżenia. Sporządzenie oskarżenia najlepiej powierzyć doświadczonej kancelarii adwokackiej – dobrym wyborem będzie Kancelaria Adwokacka Mikołaja Przytulskiego z Leszna, które oferuje pomoc również osobom, które zostały wskazane jako sprawcy podobnego czynu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana