Dlaczego notariusz wydaje wypis aktu notarialnego, a nie oryginał?
Wiele dokumentów może być sporządzonych w postaci aktu notarialnego. Wówczas klient danej kancelarii nie otrzymuje jednak oryginału, a jego wypis. Dlaczego tak się dzieje i czy jest możliwe otrzymanie dokumentu, który nie będzie kopią? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź na to pytanie, a także jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypisów aktów notarialnych.
Czy można otrzymać oryginał aktu notarialnego?
Wydawanie wypisu aktu notarialnego zamiast jego oryginału jest powszechnie stosowaną praktyką. Jest on kopią i ma taką samą moc prawną jak pierwotne pismo. Zgodnie z przepisami oryginalny egzemplarz jest przechowywany w kancelarii notarialnej, której pracownik zajmował się jego sporządzeniem. Po dziesięciu latach natomiast akty trafiają do archiwum ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego. Oryginały dokumentów zawierają podpisy zarówno notariusza, jak i klientów. W przypadku wypisów notarialnych wystarczy z kolei podpis prawnika. A zatem, nie ma możliwości uzyskania oryginału aktu, gdyż musi on być przechowywany w kancelarii przez dziesięć lat, a następnie oddaje się go do odpowiedniego archiwum. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że wypisy dokumentów mają taką samą moc prawną, dlatego otrzymanie ich od specjalisty jest właściwe.
Jaki dokument może mieć formę aktu notarialnego?
Dokumenty sporządzone w kancelariach notarialnych w formie aktu notarialnego mają dużą moc prawną, dlatego w wielu przypadkach warto zdecydować się na skorzystanie z usług specjalisty w tej dziedzinie. Co więcej, czasem jest to konieczne. Mowa przede wszystkim o dokumentach dotyczących nieruchomości. W formie aktów notarialnych sporządza się zatem między innymi umowy sprzedaży, zamiany czy nabycia działki lub lokalu. Tak samo jest w przypadku ustanowienia hipoteki. Akt notarialny jest wymagany także podczas zawierania intercyzy czy udzielania pełnomocnictwa.
Warto zdecydować się na sporządzenie tego dokumentu również w innych sprawach, które są ważne dla klientów. Ma on dużą moc prawną i zobowiązuje do przestrzegania zawartych w nim warunków. Akt powinien być przygotowany z jak największą starannością, musi zawierać między innymi informacje dotyczące danych osobowych klientów. Zanim dokument zostanie podpisany, notariusz odczytuje go stronom sprawdzając tym samym, czy zgadzają się one z treścią pisma. Wówczas przychodzi czas na uiszczenie opłaty, której wysokość jest zależna od taksy notarialnej. Aby być pewnym co do poprawności sporządzonego aktu, warto korzystać z usług zaufanych kancelarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana