Jak działa protest wekslowy?
Weksel jest jednym z rodzajów papieru wartościowego, gdzie jedna ze stron wykazuje, że spłaci swoje zadłużenie we wskazanym terminie. Jednak kiedy nie wywiązuje się ona ze swoich postanowień, możliwe jest złożenie protestu wekslowego, który nakazuje zapłatę dłużnikowi. Sam dokument można złożyć u notariusza, a w niektórych przypadkach nawet przez urząd pocztowy. Jak działa protest wekslowy?
Czym jest protest wekslowy?
Protest wekslowy jest aktem, który ma publiczny charakter. Jest on niezbędną przesłanką poszukiwania zwrotnego. Wystawia się go, kiedy jego posiadaczowi odmówiono wypłaty zapisanej w nim kwoty. Dzięki sporządzeniu tego dokumentu należność musi zostać natychmiast wyegzekwowana w przypadku spełnienia wszystkich formalnych wymogów. Złożenie takiego aktu przyspiesza cały proces odzyskania pieniędzy oraz wskazuje główną osobę, do której powinny trafić.
Sam protest wekslowy jest dość często wystawiany i zapisy o nim regulowane są przez odpowiednie kodeksy. Wykorzystuje się go między innymi w następujących sytuacjach:
zwolnienie od protestu przez wystawcę, indosanta, poręczyciela,
zdarzenie siły wyższej,
ogłoszenie upadłości lub postępowania układowego w stosunku do trasata lub wystawcy weksla.
Umożliwia on także przyspieszenie procesu sądowego.
Kto sporządza protest wekslowy?
Za sporządzenie protestu wekslowego odpowiada notariusz. Zawarte w nim informacje muszą być zgodne ze stanem faktycznym. W akcie muszą się znaleźć takie adnotacje jak nazwisko osoby, przeciwko której jest przeprowadzany protest, oraz dane osobowe składającego dokument. Konieczny jest również zawarcie komunikatu, że dłużnik był obojętny na wcześniejsze wezwania lub jest problem z ustaleniem adresu, pod którym znajduje się dana firma lub osoba fizyczna.
Protest wekslowy może także przybierać różne formy. Najczęściej jest to dokument rzeczywisty, który uruchamia proces przeciwko osobom niespełniającym swoich obowiązków. Rzadziej uruchamiany jest protest deklaracyjny, będący sprawą przeciwko samemu sobie. Dodatkowo możliwe jest złożenie protestu wekslowego abstrakcyjno-absencyjnego oraz abstrakcyjno-wywiadowczego.
Jak rozpocząć procedurę protestu wekslowego?
Żeby rozpocząć procedurę wystawienia protestu wekslowego, należy udać się do notariusza. Warto zabrać ze sobą także komplet dokumentów. Są to wszelkie informacje, które pozwolą ustalić obie strony sporu, aby jak najszybciej wyegzekwować należyte pieniądze. Ważne, aby dokładnie wiedzieć, co chce się osiągnąć, by szybciej rozpocząć całą procedurę.
Sporządzić protest wekslowy można między innymi w Kancelarii Notarialnej Agnieszki Bunkowskiej. Możliwe jest tam także spisywanie protokołów, projektów oświadczeń, aktów notarialnych lub innych ważnych dokumentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana