Jak sporządzić testament, aby był skuteczny?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem spadkowym do dziedziczenia majątku po zmarłym w pierwszej kolejności uprawnieni są najbliżsi członkowie rodziny (przede wszystkim współmałżonek i dzieci). Jeśli jednak właściciel danych dóbr chciałby uczynić spadkobiercą inną osobę lub osoby, może to uczynić, sporządzając odpowiedni testament. Dowiedz się, co należy zrobić, aby opracowany dokument faktycznie miał moc prawną.
Rodzaje testamentów
Ostatnia wola spadkodawcy może przybierać rozmaite formy. Zwykle wyróżnia się trzy jej postaci. Jest to kolejno testament holograficzny, w formie aktu notarialnego, a także alograficzny.
Testament holograficzny to dokument, który w całości sporządza się w formie ręcznej. Obowiązkowo powinien on zostać opatrzony datą oraz podpisany przez właściciela majątku. Co do zasady wymaga się, aby akt ten został wykonany samodzielnie przez testatora odręcznym pismem (lub też w przypadku osób niepełnosprawnych stopą albo ustami). Konieczne jest, aby dokument był czytelny dla osób postronnych, tak aby łatwo można było rozeznać ostatnią wolę zmarłego.
Osoby sporządzające testament często decydują się też na nadanie temu dokumentowi formy aktu notarialnego. Opracowanie dokumentu pod okiem doświadczonego notariusza pracującego w takiej firmie, jak Kancelaria Notarialna Olga Andrzejewska, powszechnie uznaje się za najbezpieczniejsze dla spadkodawcy. Akt w postaci dokumentu urzędowego jest uważany za prawdziwy z uwagi na fakt formalnego poświadczenia jego treści.
Z punktu widzenia prawa ważny jest również testament w formie ustnej (alograficzny). Musi być on jednak sporządzony w obecności tzw. osoby urzędowej (np. wójta, burmistrza, kierownika USC, starosty, marszałka województwa), a także dwóch świadków. Z wykonanej czynności sporządza się później protokół, na którym trzeba umieścić datę. Konieczne jest też jego odczytanie w obecności spadkodawcy i świadków.
Treść testamentu
Obowiązujące prawo nie ingeruje w treść ostatniej woli testatora. On sam decyduje, komu przeznaczyć swój majątek i ile osób uwzględnić w ostatniej woli. Przy wskazywaniu spadkobierców warto podać nie tylko ich imiona i nazwiska, ale także numery PESEL i adres zamieszkania. Jest to jednak zalecenie, a nie obowiązek.
Osoba, którą interesuje sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego czy też w jakiejkolwiek innej postaci, powinna również pomyśleć o wyznaczeniu udziałów poszczególnych spadkobierców w zapisywanym majątku. Brak takich wytycznych oznacza równy podział odziedziczonych dóbr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana