Jakie są rodzaje małżeńskich umów majątkowych?
Decyzja o zawarciu małżeństwa często wiąże się z koniecznością uregulowania kwestii majątkowych. W Polsce obowiązuje ustawowy system wspólności majątkowej, jednak małżonkowie mają możliwość zawarcia umowy majątkowej, która wprowadza odmienny ustrój majątkowy. W artykule przedstawiamy cztery rodzaje umów majątkowych, które można zawrzeć w Polsce.
Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową
Rozdzielność majątkowa to jeden z możliwych ustrojów majątkowych, który może być wprowadzony na mocy umowy zawartej przed notariuszem w Gdańsku lub każdym innym mieście. W sytuacji gdy małżonkowie decydują się na ten rodzaj umowy, każde z nich zachowuje swój majątek osobisty, a wszelkie nabytki dokonane w trakcie trwania małżeństwa również stają się ich własnością indywidualną. Ważne jest, aby obie strony wyraziły na to zgodę i określiły zakres podziału majątkowego, który może być modyfikowany w trakcie trwania małżeństwa.
Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków
W przypadku tego rodzaju umowy również istnieją jedynie majątki osobiste małżonków, jednak po ustaniu tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Oznacza to, że po zakończeniu małżeństwa, np. w wyniku rozwodu, majątek nabyty przez każdego z małżonków w trakcie trwania związku zostaje podzielony na równi między nimi. Jest to rozwiązanie często wybierane przez osoby, które chcą zachować pewną niezależność finansową, ale jednocześnie zabezpieczyć swoje interesy w przypadku rozpadu małżeństwa.
Umowa rozszerzająca wspólność ustawową
Ten rodzaj umowy pozwala na poszerzenie zakresu majątku wspólnego małżonków o składniki majątkowe, które normalnie wchodziłyby do ich majątków osobistych. Małżonkowie mają możliwość określenia, jakie elementy majątku osobistego każdego z nich zostaną uwzględnione w majątku wspólnym. W efekcie tego rozwiązania, majątek wspólny może obejmować nie tylko nabytki dokonane w trakcie trwania małżeństwa, ale również te istniejące przed jego zawarciem oraz te nabyte w przyszłości.
Umowa ograniczająca wspólność ustawową
Ostatni rodzaj umowy majątkowej, którą w Gdańsku zawrzeć można w Kancelarii Notarialnej Krzysztofa Kradzieckiego, polega na ograniczeniu wspólności majątkowej poprzez wyłączenie z niej określonych składników majątkowych. Przy takim rozwiązaniu małżonkowie decydują, które elementy majątku nie będą stanowić wspólnej własności, a które pozostaną ich majątkiem osobistym. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne granice, których nie można przekroczyć, np. nie można wykluczyć z majątku wspólnego składników, które na mocy prawa stanowią majątek obojga małżonków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana