Jakie wymogi formalne powinien spełniać akt notarialny?
By akt notarialny zyskał odpowiednią „moc prawną”, musi zostać prawidłowo skonstruowany. Notariusze powinni zawierać w dokumentach tego typu wszystkie niezbędne informacje, a ponadto zastosować się do innych niezbędnych wymagań dotyczących ich sporządzania zawartych w ustawie Prawo o notariacie. Sprawdź, jakie wymogi formalne powinien spełniać akt notarialny. Zapraszamy do lektury.
Struktura aktu notarialnego według ustawy Prawo o notariacie
Struktura aktów notarialnych została szczegółowo opisana w Ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. Dokument ten stanowi wzór dla wszystkich przedstawicieli kancelarii notarialnych, takich jak kancelaria Twój Notariusz ze Szczecina. Należy przy tym podkreślić, że wymogi formalne, które powinien spełniać akt notarialny, dotyczą wszystkich aktów, bez względu na ich rodzaj.
Aktami notarialnymi mogą być umowy, między innymi: sprzedaży, darowizny, zamiany, działu spadku, zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego, przedwstępne, majątkowe małżeńskie czy spółek. Mogą być też nimi oświadczenia, np.: o ustanowieniu hipoteki, o poddaniu się egzekucji, o ustanowieniu służebności czy użytkowania. Są nimi również wybrane testamenty i pełnomocnictwa. Niezależnie jednak od ich rodzaju, w każdym akcie notarialnym sporządzanym w Szczecinie lub w innej miejscowości powinien znajdować się:
dzień, miesiąc, rok i miejsce sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony – godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu;
dane notariusza, a jeśli akt sporządziła osoba wyznaczona do zastępstwa notariusza lub upoważniona do dokonywania czynności notarialnych – nadto imię i nazwisko tej osoby;
dane innych podmiotów biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu;
oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty;
stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany;
podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu;
podpis notariusza.
Kiedy akt notarialny zyskuje odpowiednią moc prawną?
Dokumenty tego typu powinny mieć określoną strukturę, ale nie tylko. Zgodnie z art. 94. wyżej wymienionej ustawy akt notarialny przed podpisaniem powinien być odczytany przez notariusza lub przez inną osobę w jego obecności. Podczas odczytania aktu notariusz powinien się upewnić, że osoby biorące udział w czynności rozumieją treść oraz znaczenie dokumentu i że jest to zgodne z ich wolą. Na żądanie powinny być odczytane również załączniki do aktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana