Kiedy akt notarialny może zostać unieważniony?
Akt notarialny to jeden z ważniejszych dokumentów urzędowych, który mówi o dokonaniu czynności prawnej takiej jak, chociażby sprzedaż nieruchomości. Jego sporządzenie u uprawnionego notariusza jest wiążące. Jednak czy zawsze tak jest? Istnieją pewne sytuacje, które pozwalają na podważenie i unieważnienie aktu notarialnego. W jakich wypadkach można ubiegać się o unieważnienie sporządzonego już aktu notarialnego i jak to zrobić?
Błąd istotny
Jedną z pierwszych przesłanek, która przemawia za tym, by móc unieważnić akt notarialny jest błąd istotny. Jest to sytuacja, w której popełniono błąd podczas czynności prawnej. Innymi słowy, jeśli akt notarialny został sporządzony bez braku zgodnych oświadczeń woli, można starać się go unieważnić. Co więcej, za błąd istotny uważa się działanie pod wpływem niezgodnego z rzeczywistością wyobrażenia o danej sytuacji związanej ze sporządzaniem aktu. Oznacza to tyle, że gdyby osoba składająca oświadczenie woli wiedziała o błędzie, wtedy nie złożyłaby tego oświadczenia woli. Sporne kwestie, czy błąd istotny został popełniony, warto skonsultować ze specjalistami w kancelarii notarialnej. Profesjonalne doradztwo oraz wsparcie w przypadku chęci podważenia aktu notarialnego oferuje Kancelaria Notarialna Łukasza Górskiego i Moniki Jaworowskiej-Górskiej z Warszawy.
Brak świadomości lub swobody
Brak świadomości lub swobody to jedne z kluczowych czynników, które pozwalają na skuteczne unieważnienie aktu notarialnego. Jest to sytuacja, w której osoba w chwili składania oświadczenia woli nie była w pełni świadoma lub nie podejmowała decyzji swobodnie. Mowa tu przykładowo o chorobach psychicznych, niedorozwoju umysłowym czy zaburzeniach czynności psychicznych. Warto mieć na uwadze, że osoba bez świadomości to również ta, która jest pod wpływem środków odurzających. W takiej sytuacji uczciwa kancelaria notarialna nie powinna zgodzić się na sporządzenie aktu notarialnego, spisanie testamentu czy na inne czynności notarialne. Jeśli jednak akt notarialny został sporządzony w takich okolicznościach, skutecznie można domagać się jego unieważnienia.
Groźba i podstęp – o czym mowa?
Akt notarialny można podważyć również w przypadku, gdy osoba składająca oświadczenie woli była celowo wprowadzona w błąd w wyniku podstępu innej osoby. Niezależnie od tego, czy błąd ten był mało istotny, czy związany bezpośrednio z czynnością prawną, jest to podstawa do unieważnienia aktu notarialnego. Ponadto oświadczenie woli złożone z przymusu pod wpływem bezprawnej groźby drugiej osoby również wpływa na nieważność sporządzonego aktu notarialnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana