Kiedy Polacy najczęściej korzystają z pomocy prawnika?
Nieznajomość prawa szkodzi – to jedna z podstawowych zasad prawa, wywodząca się ze starożytnego Rzymu. Nie znaczy to jednak, że każdy z nas musi doskonale orientować się w przepisach. W każdej sytuacji wątpliwej możemy skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi i pomoże przejść przez zawiłości prawne. Sprawdźmy, z jakimi sprawami Polacy najczęściej udają się do prawnika.
Prawo cywilne: rodzinne i spadkowe
Choć prawo rodzinne i spadkowe to dwie różne dziedziny prawa, łączy je jedno: są gałęziami prawa cywilnego. Łączy je również to, że zazwyczaj dotyczą regulacji pomiędzy członkami rodziny. W przypadku prawa rodzinnego są to wszelkie kwestie związane z rozwodem, separacją, podziałem majątku, alimentami, ustalaniem kontaktu z dziećmi, ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej, zaprzeczeniem i ustaleniem ojcostwa, opieką i kuratelą. Prawo spadkowe obejmuje natomiast zagadnienia dotyczące dziedziczenia, spadku i zachowku. Warto dodać, że zarówno sprawy rodzinne, jak i spadkowe, nie zawsze przebiegają bez komplikacji, dlatego w takich sytuacjach pomoc doświadczonego prawnika może być nieoceniona.
Prawo pracy: dla pracownika i dla pracodawcy
Pracownika oraz pracodawcę łączy szczególny stosunek, który jest regulowany przez przepisy prawa pracy. Określone prawa i obowiązki mają obydwie strony umowy – a spory rozwiązywane są przez sąd pracy. Z tego względu, w przypadku jakiegokolwiek naruszenia umowy, czy to przez pracownika, czy przez pracodawcę, warto skierować się do prawnika, np. z Kancelarii Radców Prawnych ze Szczecina. Dotyczy to sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę, dochodzeń związanych z zaległym wynagrodzeniem lub odprawą, roszczeń odszkodowawczych, sprostowań świadectw pracy, naruszenia dóbr osobistych i innych sytuacji, w których naruszone zostają interesy pracownika lub pracodawcy.
Prawo ubezpieczeń społecznych: ZUS i KRUS
Gdy tymczasowo lub trwale utracimy zdolność do pracy z powodu choroby, niepełnosprawności, ciąży lub starości, powinniśmy otrzymać świadczenia z ZUS lub KRUS. Mowa nie tylko o emeryturze, ale również rencie oraz zasiłkach. Zdarza się jednak, że wniosek o przyznanie świadczenia zostaje oddalony. Niemniej nie oznacza to, że sprawa jest przegrana: możliwe jest złożenie odwołania. Warto jedynie pamiętać, aby było one przygotowane w porozumieniu z prawnikiem. Wówczas zwiększają się szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Dlatego jest to jedna z najczęstszych sytuacji, kiedy Polacy korzystają z pomocy prawnika – profesjonalne doradztwo pozwala na uzyskanie należnego świadczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana