Kto płaci za notariusza przy sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Jedną z nich jest skorzystanie z usług notariusza. Sporządza on akty notarialne, potwierdza autentyczność dokumentów i dba o to, aby transakcja przebiegła zgodnie z obowiązującym prawem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kto powinien ponieść koszty związane z usługami notarialnymi przy sprzedaży mieszkania. Która ze stron musi zapłacić za notariusza?
Koszty notarialne a strony transakcji
Nie ma zasad dotyczących tego, kto powinien uregulować rachunek za usługi notarialne. Jednak przyjęło się, że płaci za nie osoba dokonująca zakupu. Istnieją również sytuacje, gdy strony decydują się na podzielenie rachunku. Niezależnie od decyzji ważne, żeby takie ustalenia zostały zawarte w umowie sprzedaży mieszkania, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Należy dodać, że jeśli kupowane mieszkanie jest nowe i nabywane od dewelopera to on zobowiązany jest zapłacić opłatę za usługi notarialne podczas sporządzania umowy sprzedaży. W Warszawie na Ochocie można skorzystać z usług m.in. z Kancelarii Notarialnej Anny Kosteckiej.
Rola notariusza w procesie sprzedaży mieszkania
Notariusz pełni kluczową rolę w procesie sprzedaży nieruchomości, zazwyczaj gwarantując bezpieczeństwo i zgodność transakcji z obowiązującym prawem. Jego główne zadanie to sporządzenie aktu notarialnego, który jest niezbędny do przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Akt notarialny zawiera wszelkie istotne informacje dotyczące transakcji, takie jak dane stron, opis nieruchomości, cenę zakupu czy termin przeniesienia własności. Pytania dotyczące tego dokumentu możesz zadać, m.in. odwiedzając wspomnianego notariusza w Warszawie na Ochocie.
Przed sporządzeniem aktu, notariusz dokonuje analizy dokumentów przedstawionych przez strony transakcji, takich jak umowa przedwstępna, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami administracyjnymi czy ekspertyza techniczna nieruchomości. Sprawdza on również stan prawny nieruchomości w Księdze Wieczystej oraz ewentualne ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości. Podczas samej transakcji, notariusz pełni rolę niezależnego świadka, który dba o to, aby wszystkie formalności zostały dopełnione zgodnie z prawem. Po sporządzeniu aktu notariusz przekazuje kopię dokumentu obu stronom, a także zgłasza zmianę własności w odpowiednich urzędach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana