Notariusz w transakcjach obrotu nieruchomościami
Żeby kupować lub sprzedawać nieruchomości, potrzebna jest obecność notariusza. Jego osoba gwarantuje to, że każda taka transakcja będzie przeprowadzona zgodnie z prawem. W odróżnieniu od przedstawicieli niektórych innych zawodów prawniczych obowiązkiem notariusza jest dbałość o interes obu stron występujących w danej sprawie. Oprócz działania zgodnego z kodeksem postępuje też zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi.
W jaki sposób osoba notariusza wpływa na transakcję?
Jedną z ról notariusza jest nadanie umowom kupna-sprzedaży formy aktu notarialnego. Poświadczenie tego rodzaju czynności jest potrzebne, aby zaistniała pewność, że dana transakcja została zawarta zgodnie z prawem, a dodatkowo została ujawniona wobec takich instytucji, jak sądy i organy administracji publicznej.
Wszelkie transakcje przeprowadzanie w miejscach takich, jak Kancelaria notarialna Sławomir Puczyłowski, wymagają zarejestrowania. Przykładem mogą być tutaj wpisy do ksiąg wieczystych czy ewidencja gruntów i budynków. O zmianie właściciela nieruchomości musi się dowiedzieć też odpowiedni Urząd Skarbowy. Notariusz pobiera również opłatę sądową i przekazuje ją do odpowiedniego sądu, a informacja o jej wysokości powinna znajdować się w akcie notarialnym.
Przy umowach dotyczących kupna i sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego notariusz zobowiązany jest płacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlatego też sam akt powstaje dopiero po wniesieniu opłaty przez stronę transakcji, która jest nabywca.
Notariusz zajmuje się też przeniesieniem własności, zbycia lub ustanowienia praw dotyczących nieruchomości. Przy tym wszystkim ma obowiązek czuwać nad zgodnością tych posunięć z przepisami prawa. Jednocześnie powinien być w pełni bezstronny i w jednakowym stopniu dbać o interesy obu stron. Notariusz może odmówić pomocy w przeprowadzeniu transakcji, która w rażący sposób narusza interesy jednej ze stron.
Cechy aktu notarialnego
Akt notarialny, który powstał w kancelarii notarialnej, jest gwarantem legalności konkretnej transakcji. Notariusz, jako urzędnik państwowy, ręczy za to swoim autorytetem. Sam akt powinien być sporządzony według jasno określonych zasad. Ma też obowiązek dokładnego wyjaśnienia stronom wszystkich kwestii, które umowa porusza. Istotną częścią sporządzania aktu notarialnego jest jego czytanie stronom. To ostatnia chwila, aby wyjaśnić wszelkie zawiłości. Notariusz podpisuje akt tylko wtedy, gdy sam nie ma wątpliwości, że jego treść jest prawidłowo zrozumiana przez wszystkich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana