Prawo upadłościowe po zmianach w 2020 roku
Dnia 24 marca 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa upadłościowego. Przyczyną implementacji nowych przepisów było pojawienie się dużej liczby problemów wywołanych liberalizacją prawa upadłościowego, zwłaszcza upadłości konsumenckiej. Aktualny tekst ustawy można znaleźć na stronie Sejmu. Poniżej przedstawiamy główne zmiany, jakie zaszły w prawie upadłościowym po 2020 roku.
Czego dotyczy nowelizacja przepisów?
Nowelizacja dotyczy głównie przepisów o upadłości konsumenckiej, gdyż w znaczący sposób zmieniają one regulacje dotyczące tego postępowania. Zmiany, jakie zaszły w ustawie są również ważne w przypadku jednoosobowych przedsiębiorców, którzy są (od czasu wejścia nowych przepisów w życie) traktowani w postępowaniu upadłościowym jak osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.
Jak zauważa ekspert z Kancelarii Legal Liability z Łodzi: Zrozumienie przepisów prawa upadłościowego nie jest łatwe, a błędy w samodzielnej interpretacji treści ustawy mogą zakończyć się niepowodzeniem już na etapie wszczynania postępowania. Dlatego warto zgłosić się do doświadczonego radcy prawnego, który ma gruntowną wiedzę nie tylko z zakresu prawa upadłościowego.
Co zmieniło się w prawie upadłościowym po 2020 roku?
Nowelizacja przepisów uchyla w całości treść art. 4944 ustawy, który określał przesłanki obligatoryjnego oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Nowa ustawa zakłada, że osoby fizyczne będą mogły złożyć dwa rodzaje wniosków. Dotyczy to osób, wobec których zostanie przeprowadzone postępowanie upadłościowe według przepisów ogólnych. Mowa tutaj o wniosku:
o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie pozostałej części zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym,
o umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Ujednolicone zasady i tryb oddłużania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) dotyczą także m.in.:
możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej w uproszczonej procedurze – rozwiązanie to dotyczy najprostszych spraw,
możliwości zawierania układów z wierzycielami pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego,
zniesienia konieczności badania przez sąd (na etapie ogłaszania upadłości) zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności,
możliwość wydłużenia planu spłaty do 5 lat przy zawarciu układu z wierzycielami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana