W jakich sytuacjach mamy do czynienia z nielegalnym zezłomowaniem pojazdu?
Nielegalne zezłomowanie pojazdu wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Nowe pojazdy posiadające duże uszkodzenie, lub też bardzo stare samochody mogą nie nadawać się do sprzedaży. W takiej sytuacji złomowanie ich jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wygląda kasacja samochodu w świetle prawa?
Na czym polega legalna kasacja samochodów?
Legalna kasacja obejmuje samochody, które nie nadają się do bezpiecznej jazdy, są całkowicie zniszczone czy uległy znacznemu wgnieceniu lub uszkodzeniu. Dotyczy także sytuacji, gdy pojazdy są bardzo stare z wysokim zużyciem podzespołów, nie przeszły przeglądu technicznego lub są objęte ogromną ceną naprawy. Legalny proces złomowania pojazdu odbywa się w licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Renomowany auto złom działający zgodnie z prawem zażąda takich dokumentów, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne, umowa kupna, numer VIN oraz pisemna zgoda, jeśli samochód ma dwóch właścicieli. Gdy samochód jest kupiony na firmę niezbędne będzie przedstawienie wpisu do CEIDG. Zgodnie z prawem wniosek o wyrejestrowanie pojazdu można złożyć 30 dni od otrzymania dokumentów kasacji.
Jakie są skutki nielegalnego złomowania pojazdów?
Auto przeznaczone do kasacji musi być w miarę kompletne. Istotne znaczenie ma masa pojazdu, która nie może być mniejsza niż 90% wagi, jaka jest podana w dowodzie rejestracyjnym. Gdy waga jest mniejsza, stacja może wystąpić o przyznanie kary za brakujące kilogramy. Złomując auto na własną rękę lub w nielegalnych punktach można zapłacić karę w wysokości 10 – 30 000 zł. Kara grozi także za brak ubezpieczenia OC auta przeznaczonego do kasacji – jeśli urzędnik w wydziale komunikacji zweryfikuje, czy skasowany samochód miał aktualne OC. Wtedy może wysłać informację do UFG, a właściciel dostanie wezwanie do zapłaty – nawet gdy auto jest już zezłomowane. Dlatego legalna firma zajmująca się złomowaniem pojazdów Caban Recykling z Łodzi cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Klientów.
W jaki sposób zweryfikować, czy auto złom jest legalny?
Bardzo często z nielegalną rozbiórką pojazdów niesprawnych do eksploatacji można spotkać się w przypadku placówek, które przechowują wraki w niewłaściwy sposób – bez poszanowania podstawowych zasad dbania o środowisko naturalne. Legalne punkty złomowania aut zawsze wystawiają zaświadczenie o przyjęciu pojazdu na złom. To z kolei umożliwia unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic i karty pojazdu czy odzyskanie OC za niewykorzystany okres ochrony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana