Czy kupno mieszkania od dewelopera jest na pewno bezpieczne?
Rynek pierwotny cieszy się największą popularnością wśród osób, które szukają idealnego mieszkania do kupienia. Część z nich jednak szukając idealnej nieruchomości ma z tyłu głowy strach, że coś się może nie udać. W mediach swego czasu często można było natrafić na informacje o niedokończonych inwestycjach mieszkaniowych, o bankructwach firm deweloperskich oraz o ludziach, którzy pomimo zaciągnięcia kredytu i zapłaty za mieszkanie, pozostali z niczym. Dziś na szczęście, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i ustawie deweloperskiej do takich problemów dochodzi już niezwykle rzadko. W artykule tłumaczymy czy nadal kupując mieszkanie powinniśmy się czegoś obawiać i doradzamy, jak kupić bezpiecznie mieszkanie od dewelopera.
Dlaczego kupno mieszkania od dewelopera jest dla wielu tak stresujące?
Stres związany z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego jest związany nie tylko z wielką inwestycją finansową i często z koniecznością zaciągnięcia długoletniego kredytu hipotecznego, lecz także z tym, o czym na pewno mieliśmy okazję wcześniej słyszeć lub przeczytać na temat nieudanych inwestycji deweloperskich. Nie pomaga tu także fakt, że na kupione od dewelopera mieszkanie musimy najpierw trochę poczekać. Najpierw będziemy oczekiwali na termin odbioru kluczy do mieszkania, a później na zakończenie prac wykończeniowych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy deweloperskiej Eko-Bud w Warszawie, która specjalizuje się w tworzeniu inwestycji mieszkaniowych pod Warszawą i obecnie jest w trakcie kończenia kolejnego etapu Osiedla Pszczelin w Brwinowie:
Klienci, którzy nie są pewni tego, czy powinni się zdecydować na mieszkanie z rynku pierwotnego, najczęściej mają obawy związane z tym, czy budowa zostanie dokończona i czy będą mogli spokojnie, w określonym wcześniej terminie odebrać klucze. Oczywiście zdarzają się przypadki, że niedoświadczony deweloper przecenił swoje siły i nie dał rady doprowadzić inwestycji do końca, jednak obecnie, dzięki licznym zabezpieczeniom, do takich sytuacji dochodzi już bardzo rzadko. Zmniejszyć to ryzyko można też wybierając odpowiednią, doświadczoną firmę deweloperską, która działa na rynku już od wielu lat i ma na swoim koncie wiele zakończonych sukcesem inwestycji. Taką firmą jest m.in. Eko-Bud.
W jaki sposób interesy klientów chroni ustawa deweloperska?
Dużym zabezpieczeniem dla klientów, którzy kupują mieszkania od deweloperów jest też tzw. ustawa deweloperska. Zgodnie z jej zapisami środki pieniężne, które zostały wpłacone po podpisaniu umowy deweloperskiej trafiają nie na konto dewelopera, tylko na rachunek powierniczy. Następnie wraz z zakończeniem kolejnych etapów inwestycji są przekazywane firmie deweloperskiej. W rezultacie deweloperom nie opłaca się ogłaszać w trakcie inwestycji bankructwa, ponieważ wówczas pozbawiliby się dostępu do poważnych środków finansowych. Takie rozwiązanie sprawia, że firma deweloperska nie ma możliwości zniknięcia przed zakończeniem inwestycji z zapłaconymi przez klientów pieniędzmi.
Przed złożeniem podpisu sprawdź umowy z deweloperem
Zanim zdecydujemy się na kupienie mieszkania, na pewno trzeba dokładnie przeczytać wszystkie umowy. Nie powinno być tak, że klient, znajdując tanie mieszkanie, nie zwraca już uwagi na podpisaną umowę, ponieważ może to się na nim szybko zemścić. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, żeby sprawdzić przedstawione przez dewelopera wzory umów, warto jest o to poprosić prawnika. Jego pomoc może się okazać bezcenna, ponieważ dzięki znajomości tematyki i zapisów prawnych bez problemu wykryje znajdujące się w umowach błędy i nieścisłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana